Kondicionieriai ir sveikata

karštomis vasaros dienomis, o maloni vėsa darbo kabinetuose pakėlė darbingumą.

 

Tačiau komfortišką aplinką labai dažnai lydi diskomfortinė sloga. Nukenčia ir turistai. Grįžę  iš pavykusios kelionės, turi gydytis slogą.

 

Prieš įsigilinant į nosies gleivinės uždegimo mechanizmą, tenka nusistebėti retu paradoksu. Techniniai kondicionieriai – įranga komfortinėms aplinkos sąlygoms sudaryti – sutrikdo biologinio kondicionieriaus, t. y. nosies funkcionavimą. Taigi, nosis – tai natūralus kondicionierius ir svarbiausia jam lygių techninių įrenginių nėra.

 

Nosies gleivinė sulaiko iki 90 proc. visų dulkių, apvalo įkvepiamą orą, kartu, be abejo ir nuo daugumos bakterijų. Nosis per vieną – dvi sekundes pakeičia įkvepiamo oro temperatūrą.

 

Žiemą, pavyzdžiui, įkvepiame orą -20°C, o praėjęs pro nosį jis jau tiek sušyla, kad pasiekia +20°C. Įkvepiant karštą orą, nosis jį atšaldo. Plaučiai pastoviai „gauna“ kondicionuotą – išvalytą, sudrėkintą ir šiltą orą.

 

Kodėl gi techniniai kondicionieriai, nešantys palaimą, tapo slogos sukėlėjais?

 

Kondicionieriai „užliūliuoja“ organizmo pirmąją gynybinę liniją, t. y. nosį, sumažina jos budrumą, sutrikdo nosies gleivinės funkciją ir sudaro pagrindą nosies gleivinės uždegimui – slogai.

 

Visa tai yra teisinga, tik reiktų atskleisti pradinį ligos mechanizmą. Kaip žinoma, nosies gleivinę dengiantis epitelis yra virpamasis. Visos celės turi plonyčius plaukelius, kurie be perstojo, sutartinai virpa, varydami visas materialines dalelytes ir bakterijas  į nosiaryklę, o iš ten į skrandį, kad pastarojo druskos rūgštis jas sunaikintų. Ši virpančių plaukelių sutartinė ir yra vienas iš svarbiausių nosies gynybinių galių elementų! Kol plaukeliai normaliai virpa, jie sėkmingai apsaugo nosies gleivinę nuo žalojančių faktorių ir ji išlieka sveika.

 

O techninių kondicionierių palaikomos komfortinės

 

Prabėgusios vasaros karščiai daugelį privertė pagalvoti apie kondicionierių tiek namuose, tiek darbe ar automobilyje. Anksčiau šis civilizacijos išradimas mūsų klimato juostoje buvo lyg ir nereikalingas – tiesiog tik prabangos dalykas.

 

Dabar vieni, išvarginti vasaros karščių, jau įsigijo kondicionierius, kiti dar laukia kitos vasaros ir renka informaciją apie jų pliusus ir minusus, nes visi žinome, kad kondicionieriai – pagrindinė peršalimo ligų priežastis vasaros metu.

 

Dėl kondicionierių įstaigose, parduotuvėse, kino teatruose ir ypač biuruose, kai vidaus temperatūra nuo lauko skiriasi daugiau nei 10 laipsnių, o pučiamas oras siekia vos 8 laipsnius, mūsų organizmas patiria labai didelį stresą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiek kondicionierių gamintojai, tiek gydytojai pataria: temperatūrų skirtumas neturi būti didesnis nei 6-8 laipsniai, o jeigu naudojatės kondicionieriumi pirmą kartą ar po ilgos pertraukos – skirtumas turėtų būti dar mažesnis: tik 4-6 laipsniai, kad organizmas spėtų priprasti.

 

Kondicionieriai “skatina“ slogas?

 

Naujus civilizacijos žingsnius persekioja naujos ligos. Kondicionierių paplitimas, atrodytų, labai pavykęs žingsnis, sukuriantis komfortą dirbančiam ir poilsiaujančiam žmogui, ypač karšto klimato šalyse.

 

Kondicionierių įrengimas automobiliuose palaimino milijonų turistų keliones

 

 

 

sąlygos išties nosies gynybinę galią ardo.

Kondicionierių sukeltas malonus vėjelis taip silpnai dirgina nosies gleivinę, kad ji „pamiršta“ nuo jo gintis. Maža to, nosies gleivinės kraujotaka susilpnėja, virpamieji plaukeliai pradeda judėti rečiau – lėtesniu ritmu, ir virusams atsiranda galimybė sėkmingai įsikurdinti pačioje nosies gleivinėje ir ją dirginti. O dirginimo pasekmė – katarinis nosies gleivinės uždegimas.

 

Pirmiausia nosis užsikemša, apsunksta kvėpavimas per nosį, o paskui iš jos ima varvėti. Yra ir papildomų sąlygų, kurios skatina pirmąjį slogos etapą – nosies „užgulimą“. Nosį „užkemša“ alkoholis, dūmai, rūkymas, chloruotas vanduo, perteklinės emocijos – džiaugsmas ir kančia, o taip pat seksualinis susijaudinimas („medaus mėnesio sloga“).

 

Komfortinėje aplinkoje šie papildomi faktoriai labiau išreikšti ir tuo jie de facto predisponuoja slogos išsivystymą ir palaiko jos rutuliojimąsi.

 

Ar kondicionierių sukelta sloga gali tapti lėtine, alergine?

 

Jei prasidėjęs katarinis nosies gleivinės uždegimas negydomas, jis gali komplikuotis prienosinių ančių uždegimu ir tapti lėtiniu. Jau kondicionierių vėjelis sukelia nosies kraujotakos sutrikimus. Jeigu tai tęsiasi ilgiau, atsiranda lėtinės slogos elementai.

 

Kalbant apie alerginę slogą – tai kraujagyslių sienelių pokyčiai, jų pralaidumas ir yra pagrindinis pradinio alerginio proceso elementas.

 

Anglų kalbos medicininėje literatūroje jau įsitvirtino, palyginti, naujas terminas – oro kondicionavimo liga (air-conditioning disease), ir jis žymi alerginę ligą, kuria susergama ilgiau būnant patalpose su kondicionieriais. Tad ir komfortas gali provokuoti, stimuliuoti alerginę organizmo reakciją!

 

Ši alerginė oro kondicionavimo liga pasireiškia tuo, kad užsikemša nosis, ypač rytais, prasideda čiaudėjimo priepuoliai. O toliau – galima visa alerginės ligos puokštė.

 

 

Šaltinis: Mokslo populiarusis leidinys „Gamtos galia“ Nr.1(23)

Visa informacija,esanti šiame tinklapyje yra tik informacinio pobūdžio. UAB „Mitela“ nesiekia pakeisti gydytojų ar kitų sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijų ir nėra atsakinga ir nebus atsakinga už kokią nors žalą ar praradimus, tariamai patirtus dėl šiame tinklapyje pateiktos informacijos ar patarimų. Visi asmenys nuotraukose vaizduojami tik iliustracijos tikslais. Prašome įdėmiai perskaityti pakuočių lapelius ir vaistus vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojami vaistai gali pakenkti Jūsų sveikatai.

 

©2016 UAB „MITELA“