,,Silpna gerklė”

sąnarių skausmai, o suaugusiems – ir skausmai širdies projekcijoje, iš burnos – nemalonus kvapas, net jei ir dantys sveiki, kasdien  prižiūrimi.

 

Reti atvejai, kai žmogus absoliutiškai nieko nejaučia. Greičiausia, ligos mikrosimptomai reiškiasi, bet energingi žmonės į tai nekreipia dėmesio. Gydytojai matydami pūlines mases tonzilėse, aplinkinių audinių paraudimą teisingai sako, kad žmogus serga lėtiniu tonzilitu.

 

Ar pavojinga liga lėtinis tonzilitas, ar būna komplikacijų?

 

Net jeigu žmogus ir “nieko nejaučia”, bet jo organizme “tūno” pūlinių ligų sukėlėjų židinys. Ne patys pūliai, bet juose esantis infekcinis užkratas gali prasiveržti į gyvybiškai svarbius organus ir sistemas, ir sukelti pavojingas komplikacijas.

 

Dėl lėtinio tonzilito dažniausia susergama: sąnarių uždegimu, inkstų uždegimu, miokarditu – širdies raumens uždegimu, reumatu su visos širdies sienelės uždegimu. Tiesa ne visiems taip atsitinka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bet statistika rodo, kad 3-5% sergančiųjų lėtiniu tonzilitu prasideda panašios komplikacijos.

 

Ką patartumėte suaugusiems, kurie dažnai serga angina?

 

Serga angina 1–2 kartus per metus dažniausia tie, kurie “turi” pastovų lėtinį tonzilitą.

 

Tad pirmas patarimas suaugusiems pasitikrinti sveikatą – otorinolaringologas pasakys, ar nesergate lėtine angina. Bet reikalinga terapeuto apžiūra, EKG ir tyrimai, kad galima būtų pasakyti, ar minėtų komplikacijų nėra.

 

Lėtinio tonzilito atvejais, ypač paūmėjimo metu antibiotikai apsaugo nuo komplikacijų. Tačiau antibiotikais išgydyti lėtinį tonzilitą retai pavyksta, nes mikrobai “prifarširuoja” tonziles, o antibiotikai ne tik kad “nepasiekia” jų, bet dažnai patys mikrobai, gamindami fermentus, lengvai neutralizuoja antibiotikus.

 

Be to, antibiotikai neretai alergizuoja organizmą. Todėl

ir suaugę gali ryžtis radikaliam gydymo būdui – operacijai.

Dažnoje šeimoje silpna gerklė yra ,,giminės” liga. Jei mama ar tėtis dažnai sirgo angina, tai ir vaikas serga. Ar ,,silpna” gerklė – paveldima problema?

 

Kartais gerklės ligos yra giminės ligos. Dažnai vaikai serga tomis pačiomis ligomis, kaip ir jų tėvai ar seneliai. Tačiau tai dar nereiškia, kad gerklės ligos yra paveldimos.

 

Priskaičiuojama virš 2000 tikrų paveldimų ligų, bet gerklės ūminių ir lėtinių uždegimų tame sąraše nėra. O “silpnas organizmo vietas”, t. y. polinkį ligoms galima paveldėti iš tėvų!

 

Sakoma, kad tonziles geriau pašalinti vaikystėje, nes suaugusieji operaciją pakelia daug sunkiau. Kiek tame tiesos?

 

Susergama lėtiniu tonzilitu vaikystėje, serga dažnai dargi 3–6 metų vaikai. Kai vaikas kelis kartus į metus perserga angina, jau galima įtarti, kad gomurinių tonzilių uždegimas tapo lėtiniu, o anginos yra lėtinio proceso paūmėjimo periodai.

 

Dėl paūmėjimų medikai baiminasi, nes galimos rimtos komplikacijos. Tada ir iškyla rimtas operacijos klausimas. Ir vaikams, ir suaugusiems tonzilės šalinamos tik pagal medicininius parodymus. Žinoma, kad 10-40 % visų vaikų turi lėtinį tonzilių uždegimą, bet tik dalis suserga rimtomis ligomis.

 

Tonzilektomija netarnauja grynai ligų profilaktikai, o jos dėka yra šalinamas pūlinis židinys iš organizmo. Todėl tonzilektomija negali būti daroma visiems iš eilės.

 

XX amžiaus pradžioje tai buvo daroma JAV – visiems vaikams buvo šalinamos tonzilės, tačiau jos hipotetinė nauda nepasitvirtino.

 

Juo labiau, kad medicinos mokslas įrodė, kad gomurinės tonzilės vaikams reikalingos iki 7–8 metų. Jos dalyvauja formuojant vaiko imuninį reaktyvumą, pasipriešinimą ligoms. Po šios amžiaus ribos tonzilės turėtų sunykti – taip ir būna, jeigu neišsivysto lėtinis jų uždegimas.

 

Kokie lėtinio tonzilito požymiai? Ar yra žmonių, kurie nieko nejaučia, o gydytojas konstatuoja – sergate jau ne pirmus metus?

 

Lėtinis tonzilitas yra dažna liga. Kaip minėjome jis gali paūmėti ir simuliuoti pūlinės anginos kliniką.

 

Taigi, sergant lėtiniu tonzilitu dažnokai paskauda gerklę, jaučiamas skausmas kaklo srityje, padidėja kaklo limfmazgiai ir čiuopiant jie skausmingi, vakarop pakyla

kūno temperatūra iki 37,2 °C

ar 37,5 °C.

 

Žmogus jaučia ne tik savijautos diskomfortą, bet

vargina silpnumas, kartais

Ar yra būdų „išvalyti“ tonziles, sumažinti jų  dydį be operacijos?

 

Tai lyg „du klausimai viename“. Tad pirma apie tonzilių „išvalymą“ ir kokį lėtinį tonzilitą galima būtų gydyti vaistais.

 

Praktikoje lėtinis tonzilitas skirstomas į paprastą (kompensuotą) formą ir dekompensuotą, t. y. Įvertinamas kaip infekcijos-alergijos židinys organizme.

 

Pastarasis reikalauja radikalesnės, chirurginės intervencijos, o kompensuotas – lokalus tonzilitas gali būti gydomas vaistais. Mūsų patirtis rodo, kad vienas iš veiksmingesnių vaistų – Tonsilotren (kursas 6-8 savaitės).

 

Sunkumų kelia tik ilgas gydymo laikas – „visi nori pasveikti nuo vienos, kitos tabletės“. Tačiau tų, kurie „ištveria“ laukia prizas – jie išvengia operacijos.

 

O dėl padidėjusių tonzilių, kurių hipertrofija nėra susijusi su lėtiniu tonzilitu, galima atsakyti vienareikšmiškai.

 

Šiandien pirmo pasirinkimo medikamentas, kuris mažina tonzilių apimtį, – Tonsilotren. Šis plataus veikimo preparatas padėjo nemažam skaičiui vaikų išvengti tonzilių „mažinimo“ operacijos (klinikinė patirtis >10 metų).

 

Gal suaugę, kaip ir vaikai, turėtų ,,grūdinti” gerklę – valgyti daugiau ledų, gerti šaltų gėrimų?

 

Suaugusieji gali grūdinti savo gerklę ir šaltais gėrimais ir ledais, tačiau labai svarbu, kad būtų gerinamas organizmo imuninis reaktyvumas vengiant nereikalingų, neigiamų stresų, atsisakant žalingų įpročių, sureguliuoti mitybą, numesti “viršsvorį” – nereikalingą ir alinantį riebalų sluoksnį, kasdien pražingsniuoti apie 10 000 žingsnių, esant galimybei sportuoti, ugdyti savyje optimizmą, atlaidumą ir geranoriškumą žmonėms.

 

Kokie didžiausi gerklės priešai? Kalbama, kad labai kenkia aštrus maistas, rūkymas, sušlapusios kojos?

 

Didžiausi gerklės priešai yra virusai, mikrobai, atšiaurus, drėgnas klimatas.

 

Suprantama, kad šiai grupei priklauso žalingi įpročiai – rūkymas ir girtuokliavimas. Aštrus maistas gali būti gerklės priešu sąlyginai - jeigu jis neįprastas ir dirginantis. O sušlapusios kojos, jeigu dar šalta, gali didinti galimybę sirgti.

 

Alerginė organizmo būklė, dažna sloga, organizmo nusilpimas po sunkių bendrų ligų (pvz., gripo ir kitų infekcijų), fizinė hipodinamija – pavojingi gerklų priešų talkininkai.

 

Šaltinis: Mokslo populiarusis leidinys „Gamtos galia“ Nr.2(22)

Visa informacija,esanti šiame tinklapyje yra tik informacinio pobūdžio. UAB „Mitela“ nesiekia pakeisti gydytojų ar kitų sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijų ir nėra atsakinga ir nebus atsakinga už kokią nors žalą ar praradimus, tariamai patirtus dėl šiame tinklapyje pateiktos informacijos ar patarimų. Visi asmenys nuotraukose vaizduojami tik iliustracijos tikslais. Prašome įdėmiai perskaityti pakuočių lapelius ir vaistus vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojami vaistai gali pakenkti Jūsų sveikatai.

 

©2016 UAB „MITELA“